Ponad 100 lat temu, w meczu Anglia – Szkocja, zastosowano taktykę 2-3-5. 2 defensywnie ustawionych obrońców i 5 zawodników w ataku. Brzmi troszkę nierealnie jak na obecne czasy. Taktyka tak się rozwinęła, że przy dzisiejszych 4-3-3, 4-2-3-1 czy 5-2-3 mogą się chować napastnicy, a zakładam że mecz mógłby się skończyć jednostronnym widowiskiem, tylko dla kogo? Czym mogą nas zaskoczyć obecni wirtualni menadżerowie?
Przejrzałem parę stron z gotowymi już taktykami. Steam pozwala od razu dodać taktykę do folderu, także nie trzeba bawić się w przerzucanie plików. Mamy również takie strony jak fmscout.com czy Sortitoutsi.net, gdzie użytkownicy dodają rozmaite logopacki, facepacki oraz taktyki.
Jeżeli chodzi o Steam.. jest jeden użytkownik, który dodaje ciekawe taktyki i jest nim SE7EN. Zazwyczaj jest to połączenie taktyki Guardioli, z Kloppem i szczerze? Najlepsza taktyka jaką grałem. Każda drużyna daję radę osiągnąć, chociaż minimalny, to i tak sukces.
SE7EN’s Kloppdiola 4-3-3 Positive
Drugą taktyką jest również ustawienie od SE7EN. Tym razem taktyka 4-2-3-1 Tiki Taka. Moim zdaniem nie daje rady przy wcześniejszym 4-3-3, aczkolwiek może komuś uda się ustawić ją tak, jak należy. Ciekawe też jest to, że przy taktyce 4-3-3, zajął 4 miejsce przy rozgrywaniu Southampton, a z taktyką 4-2-3-1 stanął na podium rozgrywając Newcastle.
SE7EN’s Kloppdiola 4-2-3-1 Vertical Tiki Taka
Przechodzimy teraz na stronę FMScout.com, gdzie znajdziemy tematy wonderkidów, wolnych zawodników, po różne pakiety logo i twarzy zawodników. Tutaj moją uwagę przykuła taktyka 4-2-4, gdzie testowanym klubem był na przykład Harrogate i zajął on 1 miejsce w tabeli i można stwierdzić że zdeklasował on ligę zdobywając po 46 meczach 106 punktów, a na drugim miejscu znalazł się Leyton Orient z 85 oczkami.
Ostatnią taktyką, którą ujrzałem i wydaje się dość interesująca, jest taktyka 4-1-5 testowana na klubie HJK Helsinki i napiszę jedno.. sam ją muszę przetestować. Wspominałem że ponad 100 lat temu wykorzystywano taktykę 2-3-5? No to teraz macie okazję ją również przetestować w ataku, natomiast w defensywie, grana jest taktyka 4-6-0.. tak przynajmniej podaje autor owej taktyki. Różnica jest jedynie taka, że w obronie rzadko kiedy cały zespół cofał się pod swoją bramkę, tutaj natomiast prawie że cały skład. Nic tylko testować!
Revolutionary and Defensive 4-1-5 Tactic
To by było na tyle w tym artykule. Myślę że jeszcze się znajdzie parę perełek, które zszokują niejedną osobę, a wtedy coś wrzucę, jeżeli obecne ustawienia się znudzą 😉