Kataloński diament, wojownik, jakich na boiskach mało. Tak w skrócie można opisać Gaviego na realnej murawie. Jaka jest jednak prawda o tym pomocniku na wirtualnym trawniku? Przetestowałem najnowszą kartę hiszpańskiego pomocnika w wersji “Versus Ice” i wiem, na co można sobie pozwolić grając tym piłkarzem na pozycji klasycznego ŚP – ale i nie tylko!
Pablo Gavira to młody, dopiero co kiełkujący hiszpański piłkarz, który od lat zasila szeregi FC Barcelony. Od juniorów, aż po pierwszą drużynę, do której wspiął się już w wieku zaledwie 17 lat. Mimo strasznej kontuzji, która go dopadła, dostał on pięknie wyglądającą, specjalną kartę w wydarzeniu “Versus”. Nawet dwie karty – lodową, oraz ognistą, które różnią się nieco statystykami, stylem gry+ oraz gwiazdkami sztuczek. I obie z tych kart można dalej zdobyć dość tanim kosztem poprzez drogę Wyzwań Budowania Składu, które naprawdę nie obciążą znacząco naszych klubowych zasobów. Do testu – ale i także po prostu do mojego składu – wybrałem tą pierwszą wersję – lodową. Jak prezentuje się ona na papierze?
Karta na papierze
Okiem zwykłego gracza, Gavi na papierze prezentuje się pewnie dość przeciętnie. Patrząc na statystyki, to niczego nie ma specjalnie za wiele – nie jest wybitny ani w obronie, ataku, czy też samym bieganiu. Chociaż tempo ocenione na 84 to wcale nie jest zły wynik, tak tego strzelania czy fizyczności teoretycznie może po prostu brakować. Wybitnie wyglądają statystyki podań i dryblingu, co w środku pola jest w szczególności ważne – i uwierzcie mi, później opowiem Wam, że te dwie statystyki naprawdę czuć. Na karcie sztuczek i słabszej nogi Wam nie pokażę, ale jest to także ewidentny plus niebieskiego, czy nawet czerwonego Gaviego. Ta “lodowa” wersja ma 4 gwiazdki sztuczek i 5 słabszej nogi, co idealnie sprawdza się w składach tych, którzy ponad niezwykłe umiejętności i tricki cenią sobie ponadprzeciętną precyzję w każdej sytuacji.
Style gry
Style gry to także ewidentny atut karty młodego Hiszpana. Jest ich aż osiem, a z racji, że niemalże wszystkie są dość użyteczne, sprawiają, że pozyskanie tego piłkarza drogą WBS jest jeszcze bardziej atrakcyjne.
- Incisive Pass+ – maksymalna prędkość i precyzja podań.
- Long Ball Pass – zwiększona dokładność i szybkość podań lobem i przerzutów.
- Tiki Taka – umiejętność wykonywania trudnych podań po ziemi po raz pierwszy z dużą dokładnością, z użyciem tylnych pięt, jeśli to konieczne. Krótkie podania po ziemi są niezwykle celne.
- Slide Tackle – umiejętność zatrzymania piłki u stóp gracza podczas wślizgu.
- Rapid – zwiększona prędkość podczas sprintu z piłką, zmniejszone ryzyko błędu podczas sprintu lub odbicia piłki.
- Flair – zwiększona dokładność sprytnych podań i strzałów.
- First Touch – mniejsza liczba błędów przy chwytaniu piłki i szybsze przejście do dryblingu od pierwszego kontaktu.
- Relentless – zmniejszono utratę zmęczenia podczas gry i zwiększono regenerację zmęczenia w przerwie.
Test w samej grze
No cóż, to od ogólników i informacji podanych na papierze, czas przejść do faktycznej recenzji. Przede wszystkim jest to ponadprzeciętny i bardzo poprawny pomocnik. Gavi w wersji “lodowej” jest do bólu uniwersalny – ze stylem gry “motorniczy”, można na nim z pewnością polegać w ataku, rozegraniu, a od biedy i w defensywie. Wszędzie daje sobie radę, ale z pewnością najlepszy jest w podaniach i rozgrywaniu piłki. U mnie funkcjonuje to perfekcyjnie. To, jak szybko dzięki swoim gwiazdkom sztuczek, stylowi gry+ a także statystykom podań, Gavi potrafi uruchomić skrzydłowych czy napastnika, jest wprost niesamowite. To jest największy atut tej karty. Trzeba oddać mu także świetny drybling, wystarczającą ilość gwiazdek sztuczek oraz genialną zwinność. Tu działa wszystko bez zarzutu, a Hiszpan potrafi zrobić naprawdę niemało dymu w środku pola. Oczywiście, poza plusami, jest się także do czego przyczepić. Karta byłaby absolutnie kompletna, gdyby piłkarz miał nieco więcej siły, był inaczej zbudowany i miał trochę więcej umiejętności w defensywie – ale jest to typowy, techniczny piłkarz, więc nie chcę się tutaj do tego ogromnie czepiać. W ofensywie brakuje mu czegoś “wow” w postaci dobrego uderzenia – nie chcemy nim raczej szukać uderzeń z dystansu, a jeśli zdobywa już jakieś bramki, są to zazwyczaj gole wbijane “na pustą”.
Cena i wymagania
Gavi dostępny jest w dwóch wersjach ocenionych na 88 – niebieskiej i czerwonej. Obie dostępne są w wyzwaniach budowania składu, jednakże dziś skupiłem się na tej “lodowej” wersji. Wymagania są świetne – to zaledwie trzy składy ocenione na 87, 86 i 84, przy czym nie potrzeba kart “w formie”. Za całość od zera zapłacilibyśmy 230 tysięcy monet, co myślę, że jest bardzo rozsądną opcją i dobrym wyborem do wielu składów w Ultimate Team.
Gavi (88 VERSUS ICE) - czy warto?
Podsumowanie
Myślę, że warto pozyskać Hiszpana. Sprawia wrażenie solidnego pomocnika, jednak warto ustawić obok niego dwóch, lub chociaż jednego rosłego, silnego piłkarza, który odwalałby robotę w defensywie.
Plusy
wybitne podania style gry niesamowicie użyteczny styl gry+ gwiazdki (4/5) technika, dryblingMinusy
strzelanie gra z tyłu tempo mogłoby być ciut wyższe sylwetka, wzrost siła- Tempo7.5
- Strzelanie5.5
- Drybling9
- Podania10
- Warunki fizyczne6.5
- Style gry9
- Fun z gry8
- Gwiazdki9.5