Strona główna Inne Hot News 5. Urodziny FIFASITE.PL – jak to szybko zleciało…
Inne Hot NewsRedakcja

5. Urodziny FIFASITE.PL – jak to szybko zleciało…

154
Nigdy w życiu nie pomyślał bym, że będę częścią strony internetowej – a już tym bardziej o grach serii FIFA. Pomysł stworzenia FIFASITE.PL wpadł nagle po tym, gdy mieliśmy rozstać się z właścicielem poprzedniego portalu, na którym działała nasza redakcja.

Nasza redakcja chciała postawić wreszcie na swoim, i po krótkim czasie podjęliśmy decyzję o założeniu własnego portalu. W zasadzie, to spontaniczna kilku osób sprawiła, że powstał serwis FIFASITE.PL. Zasługę w tym ma większość byłej redakcji, a obecnie osoby o fioletowym kolorze nicku na naszym Discordzie. Jednak za główną trójkę założycieli i inicjatorów uznaje się Maćka, Wojtka, no i tak nieskromnie wyszło, że i mnie. Początkowo, portal miał nazywać się “FIFAHAWK”, lecz po czasie postawiliśmy na sprawdzoną, legendarną nazwę “FIFASITE” – taki portal istniał wcześniej, dokładnie w latach 2007-2012. Czy jesteśmy niejako jego kontynuacją? Być może, tym bardziej, że wiele osób, które go prowadziły, nie są dla nas anonimowe – wręcz przeciwnie.

Pierwsze logo wykonane przez naszego byłego kolegę z redakcji – The Adipe

5 lat działania na scenie, ale nie zawsze było kolorowo

Strona rozpoczęła działanie dokładnie 7 lipca 2019 roku jako portal z newsami, modami, a także forum. Zaczynaliśmy w zasadzie od zera – mieliśmy bardzo małe wejścia, a w stronę trzeba było wkładać przez jakiś czas własne pieniądze, aby w ogóle funkcjonowała. Strona nie wyglądała tak jak dziś – oj nie! (patrz niżej) Jej wygląd, ale i sytuacja poprawiała się z czasem, dzięki regularnej i dobrowolnej pracy redaktorów i ciągłym wsparciu naszych partnerów. Przez pierwsze miesiące, a może i lata, tych odbiorców faktycznie było niewielu, a i niewiele rzeczy zachęcało, aby nas odwiedzać. Ja – nie mając wcześniej większego doświadczenia – wszystkiego uczyłem się na własnych błędach i próbach, zmieniając nieco ustawień strony, wygląd, czy samą treść artykułów tak, aby więcej ludzi z nami zostawało. Ale tak jak mówię – przez długi czas nie było kolorowo, a były też myśli, aby to wszystko po prostu rzucić i ze strony FIFASITE zrobić serwis ze starymi polskimi modyfikacjami do gier serii FIFA. 

Wygląd strony FIFASITE.PL pod koniec 2019 roku

Naszą redakcję tworzy obecnie 6 osób. Od zawsze było to małe grono i nigdy nie było chętnych, aby pisać. Po dłuższej przerwie, podczas której byliśmy mocno nieregularni, od września 2022 napisaliśmy ponad 900 artykułów z newsami o grze FIFA i FC, a także z modyfikacjami. Regularna praca się opłaciła, a o naszej stronie w artykułach wspominały Meczyki, FCBarca.com czy Interia. 

W 2023 roku zaczęliśmy wiele współprac i inicjatyw, których nie sposób wszystkich wymienić. Przede wszystkim, na naszej stronie rozpoczęliśmy wydawanie tworzonego przez grupę z FIFA Modding Polska dużego moda z polskimi ligami – Polish Expansion Patch. Nie będę wymieniał teraz wszystkich z osobna – przecież to nie dwie, trzy osoby, a trochę więcej! My też wydawaliśmy swoje modyfikacje, ale były one “starej szkoły” – głównie do gry FIFA 16. Nie trafiały one do tak szerokiej grupy osób jak teraz – wtedy nikt nie myślał o promocji takiego dodatku, były one wydawane po prostu dla pewnej niszy, która nas obserwowała lub znalazła moda w Google. Wydanie (ale nie stworzenie!) Polish Expansion Patch 2023 sprawiło, że strona zaczęła zyskiwać nowych odbiorców, a razem z modderami z zaprzyjaźnionego “FMP” okazuje się, że tworzymy fantastyczną, nową scenę gier serii FC.

Polish League Patch 20 do FIFA 16 autorstwa ekipy FIFASITE.PL

Polish Expansion Patch 24 do FC 24 stworzony przez ekipę z “FIFA Modding Polska”

FIFASITE dobrym nauczycielem

Śmiech śmiechem, ale FIFASITE naprawdę przez te pięć lat potrafiło wiele nauczyć. Nie tylko mnie, ale i wszystkich, którzy jakkolwiek są zaangażowani w dyskusję na naszym serwerze Discord, czy też w rozwój portalu. Ten portal to przede wszystkim ludzie – i nawet czasem, gdy się z tymi ludźmi nie zgadzasz, trzeba im oddać szacunek za wieloletnie zaangażowanie w rozwój serwisu i Twój własny. Mówię to na własnym przykładzie, ale czy tylko ja coś z tego wynosiłem? Wszyscy się uczyliśmy nawzajem. Przede wszystkim przez wiele dyskusji, uwag, rad, których przez pięć lat przecież się nieco uzbierało. Tak, mówię tu o Was, fioletowi, przede wszystkim Wojtku, ale i nie tylko. Ile ja miałem lat, jak zakładaliśmy FIFASITE? Patrząc na to, wydaje mi się to niemalże niemożliwe, że miałem 14 lat – zresztą, wszyscy byliśmy sporo młodsi! 

Serwer Discord FIFASITE.PL – miejsce wielu dyskusji na tematy off-top, piłki nożnej, FC, czy modów

FIFASITE także nauczyło nas wiele, jeśli chodzi o prowadzenie strony. Po pięciu latach doświadczenia, wiemy jak tym zarządzać, mamy jeszcze większą wiedzę, niż mieliśmy wtedy. Poza tym, nauczyliśmy się nie tylko organizacji i spraw technicznych, ale przede wszystkim regularności na stronie, czy też prowadzenia innych mediów – aktywnego działania na Discordzie, YouTube czy Facebooku.

Do dnia dzisiejszego, przez 5 lat istnienia portalu FIFASITE, napisaliśmy około 1700 artykułów, nakręciliśmy sporo poradników, udostępniliśmy wiele modyfikacji. Słowo “dziękuję” nie wystarczy, ale cóż mogę więcej powiedzieć?

No więc, dziękujemy

Na sam koniec chciałbym – w imieniu własnym, ale i imieniu redakcji – po prostu podziękować. 

Czytelnicy 🙂

Z tego miejsca, chciałbym najpierw podziękować wszystkim, którzy odwiedzają naszą stronę. To dzięki Wam wiemy, że mamy dla kogo działać. Wiemy, że ktoś czeka na kolejne udostępnione modyfikacje, na kolejne artykuły i mniejsze newsy. To Wy tworzycie ten portal razem z nami – i za Waszą obecność serdecznie dziękujemy. 

Redaktorzy i modderzy

Trzeba oddać uznanie także redaktorom i wszystkim, którzy przez lata tworzyli portal FIFASITE.PL. Każdy redaktor czy moderator, obecny, czy były, ma udział w tym, że FIFASITE.PL istnieje już pięć lat. Dziękuję całemu teamowi, który przez lata po prostu się zmieniał – niektórzy przychodzili, niektórzy odchodzili. 

Alcatraz, ArizonaThiela, Avalaya, Bejcik, Bartul, Chomas, CYG, Dion, DonPadre, DybuS, Adam Donat, ElKoteu, EXonmode, GregRockv, Godzacca, Elpapa, KarolusRex, Kemot, Kiepski, Ksawi, KolejnaKariera (Retro), NoName, Patrykosik, Pioteroo, Pricket, Rychlaczek, Simao, Shoom, Vicek69. Jeszcze raz – wielkie dzięki!

Wielkie podziękowania kieruję także do całej ekipy modderskiej – to także dzięki Wam jesteśmy w tym miejscu. To zaszczyt współpracować z osobami, które dobrowolnie, w ramach swojego wolnego czasu, poświęcają go tworzeniu wspaniałych modyfikacji, z których cieszą się tysiące osób. Nie mówię tylko o obecnych latach, ale i o nieco wcześniejszych, gdzie wydawaliśmy jeszcze Polish League Patch 20 do FIFA 16. Ogromny szacunek, honor i słowo dziękuję kieruję do: Chomas, Pep, KrepiL, Darrek1988, DonPadre, Godfather, Istvaank, KarolusRex, Pioteroo, Skoczek, Vicek69, Chliper, Szejdi, KaZu, mck, Wiljams35, robmar85

Partnerzy

Dziękuję także partnerom za zaufanie i wiarę w to, że “to może się udać”. Może po kolei, bo nie było Was przecież aż tak wielu. 

Adipe – partner graficzny, autor naszego logo i niektórych grafik. Dziękuję że działasz razem z nami do dnia dzisiejszego. 

e-wintergames.pl – dziękuję za promocję, gdy jeszcze przecież byliśmy o wiele mniejszą stroną, ale i teraz. Wielki szacunek Panowie.

EA SPORTS FC 24 POLSKA – grupa na FB tworzona przez ekipę wspaniałych moderatorów, na czele z głównym twórcą tego przedsięwzięcia – Rafałem. Dziękuję serdecznie za tak ogromny wkład w rozwój portalu. Jestem szczęśliwy, że działamy już razem około roku, i mam nadzieję, że będzie to o wiele dłuższy okres. 

FIFA Infinity – dziękuję za promocję naszej strony i udostępnianie polskich dodatków na skalę świata. Thank you, Damien and FIFA Infinity staff!

FIFA Modding Polska – Panowie, czy ja muszę się więcej rozwodzić? Sporo już o Was napisałem! Dziękuję za ogromny wkład w rozwój FIFASITE za sprawą wydawania świetnych modyfikacji, ale i za pomoc przy organizacji turniejów w FC 24. Niezastąpieni.

Kapifili – nie było wielu, którzy w nas wtedy uwierzyli. Dziękuję za transmisję na żywo otwierającą FIFASITE 7 lipca 2019 roku, za promocję, pokłony za spory wkład “Kapci” w pierwsze miesiące działania portalu. 

YNG Skillz – organizacja e-sportowa, którą wspieramy. Hmmm… no oczywiście, że to inicjatywa Rafała (Pricketa) od grupy FB i naszego redaktora! Powodzenia Panowie.

 

 

 

 

 

Napisane przez
Franek

Redaktor Naczelny FIFASITE.PL. Jeden z założycieli portalu obok Macieja i Wojtka. Poza portalem wielki fan piłki nożnej, sympatyk FC Barcelony, Lechii Gdańsk.

Wesprzyj FIFASITE.PL

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NASZ DISCORD!

ANKIETA

Jaki jest Twój ulubiony tryb w EA FC 24?

View Results

Loading ... Loading ...

Kupuj gry taniej

Polecane artykuły

Turniej Extraliga Games już niebawem – trwają zapisy. W puli nagród aż 5000 zł!

To może być najgorętsze wydarzenie tego lata związane z FC 24, ale...

UEFA Euro 2024 dostępne w FIFIE 16!

UEFA Euro 2024 trwa w najlepsze, a każdy posiadacz FIFY 16 może...

Nadchodzi pierwsza piłkarska gra typu tycoon. I to “made in Poland”!

Być może nadchodzi wielki hit! Studio “Triple Espresso” ogłosiło swoją nową grę,...

To już pewne! Football Manager 2025 zyska nową, licencjonowaną ligę

Zanim dowiemy się czegoś oficjalnego o EA FC 25, mamy wielką informację...