FUT 23: Podsumowanie tygodnia #1

Z oporem, ale jednak – kończymy kolejny tydzień w FIFA 23. Tydzień eventowy, pełen contentu, ale i błędów oraz nieprzyjemności. Może raczej – śmiesznych sytuacji. EA Sports jednak stanęło na wysokości zadania i na pewno nie mogliśmy powiedzieć, że nic przez te siedem ostatnich dni się nie wydarzyło. Spójrzmy więc, czym uraczyli nas elektronicy od ostatniego poniedziałku!

Powiem tak – tydzień był naprawdę przyjemny, event Buntowników, nienajgorsze SBC, TOTW, czy aktualizacja, od której zacznę właściwie ten artykuł. Ale nie zapominajmy – były też sytuacje, w których EA SPORTS naprawdę odwaliło kawał maniany. O tym zaraz.
Aktualizacja – Title Update #2

Chciałbym zacząć od bardzo ogólnikowych rzeczy, nad którymi nie będę się jakoś specjalnie rozwodził. Tą rzeczą może być druga aktualizacja do FIFA 23 – przede wszystkim, usunięto animację paczek personalizacji. Usunięto także kilka ujęć i klatek z “momentów”, naprawiono i zaktualizowano herby w Squad Battles. Poprawiono także stabilność w trakcie otwierania paczek na PC. Jeśli chodzi o gameplay, do najważniejszych zmian należy poprawa celności lobów, zwiększono prędkość piłki jeśli chodzi o podania ziemią, no i także bramkarze będą reagować wolniej na poszczególne strzały. Coś czuję, że tej celności lobów zacząłem doświadczać ostatnio, ale no myślę, że jest to na plus! Jak ktoś chce więcej poczytać o tej aktualizacji, to przekierowuję na stronę EA: KLIK.

Drużyna tygodnia #4

Paru realnie dobrych zawodników faktycznie zobaczyliśmy w najnowszym TOTW. Co prawda, nie jest to śmietanka ofensywnych graczy, ale jeśli chodzi o grę w obronie, to naprawdę nie możemy na nikogo narzekać. Jest Donnaruma, jest Tomori, czy Joao Cancelo. A jeszcze, na prawym boku obrony jest niezmiernie szybki Frimpong. Drużyna ta, głównie przez tych zawodników nie wygląda źle. Wyróżnionym zawodnikiem został Gabriel Martinelli, który rozegrał – co by nie mówić, genialny mecz z Liverpoolem!

Piątkowy content – pierwsza drużyna Rulebreakers

Właśnie – pierwsza drużyna “Buntowników”, bo w najbliższy piątek pojawi się druga. Realnie to, co otrzymaliśmy teraz, jest naprawdę ciekawe. Sporo kart, ciekawe wyzwania budowania składu, o których powiem za chwilę. No, żyć, nie umierać. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na Cristiano Ronaldo w tej wersji, który jest oczywiście najdroższą gwiazdą tego zespołu, a następnie raczej na Dzeko, Fekira czy Pique. Oczywiście, nie sposób nie wspomnieć o także polskim akcencie – w pierwszej drużynie pojawił się Przemysław Frankowski. Jest on oczywiście nieziemsko tani, ale właściwie – co to ma za znaczenie? Ważne, że jest!

Wyzwania budowania składów

W tym tygodniu dostaliśmy dość sporo contentu w tej zakładce FIFA Ultimate Team. Przede wszystkim, powiem krótko – mieliśmy do zrobienia bardzo miłe, przyjemne rozbudowy – o in-forma, a także o kartę 80+. Wymagania były całkiem przyjemne, więc naprawdę dam okejkę i muszę powiedzieć, że było to bardzo na plus.

Przez te ostatnie 7 dni, w grze pojawił się także zawodnik miesiąca Bundesligi – Niclas Fullkrug. Szczerze powiedziawszy, realnie, to chyba nikt rozsądny nie wyrzuci w błoto składu 84, za zawodnika też ocenionego na 84, który ma 73 tempa i zwinność kloca. Przykro mówić, ale takie są fakty, a to jest właśnie zawodnik miesiąca ligi niemieckiej. Nie chcę nic sugerować, ani wyrażać tu żadnych opinii – ale na tą nagrodę zasłużył najbardziej Polak, bramkarz Augsburga, Rafał Gikiewicz. No cóż, może innym razem, Panie Rafale!

Kolejnymi wyzwaniami budowania składu, są raczej już te eventowe, tematyczne – Joao Mario 85 na ŚP. Nie jest to może jakiś super pomocnik, bo wiele pojęcia o defensywie to on nie ma, ale jak za dwa składy – 82, 84, no to czemu nie? Może ktoś się akurat skusi?

Otrzymaliśmy w SBC także Romana Faivre, o którym rozwodzić się nie będę, bo jest to także mocno średnia półka. Wspomnę od razu o najbardziej zapowiadanym przez leakerów SBC – picku do wyboru Davida Alaby “Buntownika”, w którym otrzymujemy jedną z dwóch jego wersji, lekko różniących się statystykami do wyboru. 300 tysięcy. Cztery dość drogie składy, za które mógłbym kupić dwóch solidnych defensorów. Na Futbinie dość podobnie, co ja, oceniają SBC o stopera Realu Madryt. I w sumie, to zasłużenie.

Wymiana FGS – jak zdobywać żetony?

EA SPORTS do gry dodało także żetony FGS, które można wymieniać na paczki. Zdobywać je można tylko w jeden sposób, i to nie poprzez granie. Koniecznym jest, aby oglądać oficjalne transmisje EA SPORTS na Twitch bądź YouTube, każdą przez co najmniej godzinę, żeby otrzymać jeden token. Napisałem o tym cały artykuł, z solidnym terminarzem oraz listą nagród, które możemy otrzymać. Powiem krótko – pomysł fajny, mieliśmy już wcześniej coś takiego, ale osobiście nie wiem, czy znajdę na to czas, przynajmniej ja. Cały artykuł o tym możecie przeczytać tutaj: KLIK.

Rynek transferowy po największym błędzie EA SPORTS w historii FUT

Może napisałem to dosyć na wyrost, ale realnie to była katastrofa. Ten błąd był dostępny zaledwie kilka minut, i kto skorzystał, ten skorzystał. A realnie, skorzystało z niego bardzo dużo osób. Mowa tu oczywiście o paczce z FUT HERO, która była dostępna za 25 tysięcy monet. I ten wspaniały bohater był oczywiście wymienny. Rynek oszalał, wszystkie karty FUT HEROES spadły z ceny, właściwie inne, zwykłe złote także. Ludzie wyprzedawali połowę swojego klubu, jeśli chodzi o co niektórych, żeby jak najszybciej dorwać tą paczkę. Ceny co prawda nie wróciły do swoich pierwotnych cen sprzed błędu, ale powiedzmy, że się nieco unormowały. To ci dopiero niezłe jaja. Podam przykład: David Ginola kosztował przed błędem 2 miliony 500 tys. monet na konsolach, zaś po błędzie już 1 milion 600 tysięcy, no i teraz lekko wzrósł i trzyma cenę. Podobnie w przypadku Włodzimierza Smolarka – przedtem prawie 400 tysięcy, teraz 250k, podobnie po błędzie. No cóż, “delikatny” krach na rynku, ale co ja mogę powiedzieć – to chyba największy, lub jeden z największych błędów w historii FUT. Skorzystaliście?
Wykres na FUTBIN po błędzie z paczką – David Ginola (9 października / 9 Oct)

 

Wycieki, przecieki

Nie możemy także narzekać, lub musimy narzekać, na ilość przecieków związanych z FIFA 23, z FUT, a także innymi trybami. Czemu musimy narzekać? Bo faktycznie, przecieków jest w brud, ale niektórym to właściwie psuje zabawę. Ale przejdźmy do rzeczy.

FIFA World Cup 2022 DLC

Jest wyciek, który właściwie jest najważniejszym, co powinno nas interesować – wyciekło DLC FIFA World Cup 2022. Przez zmianę niektórych rzeczy w plikach, realnie można było się do niego dostać i obejrzeć, co ma w sobie. Realnie do wyboru będziemy mieli 48 reprezentacji krajów, które będą grać na tym turnieju. Pewnym także jest, że zobaczymy wszystkie areny z Mistrzostw Świata, a także wiele nowych kart w FUT:

World cup FUT Heroes
World cup FUT Icons
World cup Path to Glory
World cup Showdowns
World cup Swaps
World cup TOTT

O całym przecieku z FIFA World Cup 2022 DLC możecie przeczytać u nas – znowu odniosę Was do całości tematu, bo jest tego zbyt wiele, jak na ten artykuł: KLIK

FIFA World Cup 2022 – Design kart mundialowych dla ikon

Jeśli chodzi o design kart mundialowych, to ikony będą miały swój własny szablon. Będą one oczywiście z tego co wiem dość ulepszone, więc na pewno brzmi to ciekawie. Wyciekł oto taki design, który można powiedzieć, że jest chyba oficjalny. Karta bardzo ładna, pasują te dodatki ciemnej czerwieni.

 

 

 

Druga drużyna “Buntowników” – przecieki

W zapisie kodu gry,  o którym trąbił FUT Sheriff, pod kątem kart Rulebreakers znajdowali się realnie znakomici zawodnicy. Bardzo ulepszony Franck Ribery (90), czy Piotr Zieliński (86), który byłby naszą wspaniałą perełką, jeśli chodzi o polskich zawodników. Zobaczymy jednak, jak realnie się to przełoży na grę już w najbliższy piątek – ale mam nadzieję, i trzymam kciuki, że tych dwóch zawodników zobaczymy na 100%.

Festiwal błędów

EA SPORTS zaliczyło hat-trick błędów, zaraz po znakomitym błędzie z paczką FUT HEROES. Otóż oto ich lista:

  • W ważnych meczach pojawił się licencjonowany herb Napoli, mimo tego, że EA SPORTS nie ma licencji na ten klub
  • Pomylono zdjęcia na kartach Dynamic Duo Harrisona i Rodrigo
  • Brak specjalnych zawodników w paczkach za Pre-Season. Rekompensata.

Proszę bardzo. Brzmi śmiesznie, ale z czasem żenująco, że tak wielka firma nie może zapobiec takim błędom. Ale już chyba do tego przywykliśmy, nie?

Podsumowanie

Powiem tylko kilka słów. Ogólnie, tydzień uważam za udany. Dużo kart, contentu, nienajgorsze TOTW, no a humoru ale i poczucia zażenowania dodają błędy, które popełnia EA. Szczerze, patrzę na ten tydzień pozytywnie, ale jeszcze pozytywniej chcę patrzeć na najbliższy tydzień!
Author: Franek

Redaktor Naczelny FIFASITE.PL