Strona główna EA Jak powstanie Superligi piłkarskiej wpłynie na grę FIFA?
EAFC Hot NewsFIFAFIFA 22Ultimate Team

Jak powstanie Superligi piłkarskiej wpłynie na grę FIFA?

38

Oficjalnie ogłoszono powstanie piłkarskiej Superligi – klubowa “elita” będzie rozgrywać mecze nie na krajowych podwórkach, a pomiędzy sobą właśnie w Superlidze. Jakie kluby potwierdziły udział? Jak wpłynie to na licencje na te drużyny w FIFA 22? Przyjrzyjmy się!

UEFA, z którą EA ma kontrakt na wyłączność (dzięki niemu mamy w grze m. in. karty UCL, UEL, a także cały tryb UEFA Champions League, w karierze możemy grać w tych rozgrywkach), w bardzo ostrych słowach wypowiadała się o powstaniu Superligi. Groziła nawet piłkarzom klubów, które potwierdziły swój udział, że nie będą mogli reprezentować barw narodowych, jeśli przystąpią do rozgrywek. No właśnie, jakie drużyny będą grać w Superlidze?
ANGLIA
Manchester United, Manchester City, Arsenal, Tottenham, Liverpool, Chelsea
WŁOCHY
Juventus, Inter, AC Milan
HISZPANIA
Real Madyt, Atletico i FC Barcelona
Co jak co – potężna ekipa, na pewno przyjemnie by się to oglądało. Do tych dwunastu klubów mają dołączyć jeszcze 3, a pięć kolejnych ekip ma być wybieranych co roku na podstawie wyników w macierzystych ligach.
Licencje w FIFA
No, ale przejdźmy do licencji bo to główny temat tego artykułu. Już pisałem co uważa o tym wszystkim UEFA, więc możemy spokojnie zakładać, że jeśli EA będzie chciało utrzymać kluby z Superligi w grze, UEFA rozwiąże swój kontrakt i stracimy Ligę Mistrzów, Ligę Europy i znowu powrócimy do braku licencji. Przeszkadzałoby to zwłaszcza w trybie kariery.
Jednak FIFA, która również ma kontrakt z EA (dzięki któremu w ogóle może używać nazwy FIFA), w znacznie łagodniejszych słowach odniosła się do pomysłu Superligi. Oczywiście – skrytykowała go. Ale nie groziła niczym w stylu braku rozgrywek międzynarodowych. To może oznaczać, że FIFA nie straci kontraktu z federacją i licencje na reprezentacje również pozostaną w grze.
No dobrze, a co jeśli EA nie podpisze kontraktu z Superligą? No, tu mamy problem równie duży, ponieważ brak elitarnych klubów w grze byłyby ogromnym skandalem. Skoro brak Juventusu i przemianowanie go na Piemonte Calcio było zdarzeniem, które wstrząsnęło całym światem wokół FIFA, to co pomyśleć o 20 najlepszych klubach na świecie! EA ma naprawdę trudną sytuację.
Co na to federacja FIFA?
FIFA w swoim oświadczeniu zachęcała do dialogu pomiędzy stronami – może coś z tego wyniknie? Może UEFA jakoś dogada się z klubami Superligi i nie, nie mam tu na myśli rezygnacji z tego pomysłu, tylko, hm, współpracy pomiędzy federacją a Superligą. Tylko wtedy utrzymamy FIFĘ w takim kształcie, jak kiedyś, ponieważ jeśli do porozumienia nie dojdzie, możemy mieć do czynienia z największym brakiem licencji w historii FIFA.

Z plusów mogę dodać, że Bayern Roberta Lewandowskiego odrzucił propozycję dołączenia do Superligi – to oznacza, że nawet w przypadku braku porozumienia Lewy zagra w naszej kadrze narodowej – w przeciwieństwie do Wojciecha Szczęsnego i jego Juventusu.

Wesprzyj FIFASITE.PL

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NASZ DISCORD!

Kupuj gry taniej

Polecane artykuły

FC 24: Title Update #6 – Holiday Update

EA zapowiedziało nową łatkę do gry na wszystkie platformy, sprawdźmy więc co...

Radioaktywni – nowe wydarzenie w Ultimate Team. Przecieki wprowadziły w błąd

Wczoraj miała miejsce premiera nowych kart w Ultimate Team. To nowa seria...

Piłkarz miesiąca LaLiga już jest!

Wyzwanie Budowania Składu o “potma” z LaLigi właśnie zostało dodane do gry!...

Stroje legendarnej polskiej marki dostępne w FC 24

W EA SPORTS FC 24 pojawił się piękny, polski akcent. Może niekoniecznie...