RETRO- FIFA 07

Rok 2006 to dość istotny punkt zwrotny w duopolu na szczycie świata piłkarskich gier wideo. Pro Evolution Soccer 6 przesunął się o tydzień dalej niż FIFA i uzyskał największy wynik sprzedaży w pierwszym tygodniu od czasu Grand Theft Auto: San Andreas, gdy połączono wydania na PS2 i Xbox 360. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej było to większe niż zwykle. EA podzielić FIFA 07 premiery, z większością w górę najpierw, ale 360 jeden bezpośrednio przeciwko Pro Evo, i poszedł na mieć rodzaj uruchomienia na szczycie list przebojów w nowym roku, że seria nie udało się od FIFA 98.

To jeden z przypadków, w którym moja polityka grania w najlepiej sprzedający się format każdej gry w sposób najbardziej oczywisty przecina historię. Wersje 360 były prawdopodobnie najważniejsze, ale te z PS2 pozostały łatwo najlepiej sprzedającymi się, więc to właśnie tam będę. Nawet nie po raz ostatni!


Co nowego pojawiło się w FIFA 07?

Po raz kolejny wersja PS2 ma bardzo mało, jeśli chodzi o rozgrywkę, a zmiany trafiają do przebudowanej od podstaw wersji 360. To jest całkowicie na korzyść, choć z filozofii budowania na sukcesie okazuje się dobry jeden ponownie. Małe kawałki specjalnej kontroli umiejętności są dodawane, wraz z nową fizyką piłki i więcej bitów graczy działających na instynkt, aby, na przykład, wyrwać piłkę z linii bramkowej, które były w World Cup 2006. Przy pierwszym uruchomieniu gry pojawia się opcja, czy chcemy korzystać z układu przycisków FIFA, czy Pro Evo. To było już powszechne w tym drugim przez lata i pójście w przeciwnym kierunku czuje się jak spóźniony trochę pokory.

Innym dużym nowym trybem jest Interactive League. Idea tego trybu polega na tym, że zapisujesz się jako fan swojego ulubionego klubu, a mecze, w które grasz, przyczyniają się do ogólnego wyniku ligi dla tego klubu. Nie przyciągnęło to uwagi w bardzo trwały sposób, ale pokazuje, że EA zadaje pytania, które w przyszłości przyniosą im odpowiedzi: jak mogliby bardziej powiązać swoją grę z fandomem prawdziwej piłki nożnej?

Kto jest na okładce?

Wayne Rooney z Manchesteru United i Ronaldinho z Barcelony. Ponownie. Jest mniejsza próba sprawienia, by wyglądali jak gdyby byli w tym samym miejscu, a nawet mniej przekonywujący obraz, ale przekazuje wiadomość o ciągłości.

Co jest na ścieżce dźwiękowej?

Wizja eklektycznej i międzynarodowej selekcji jest realizowana znacznie lepiej niż poprzednio: od koreańskiego hip-hopu Epik High przez benijskie highlife Angélique Kidjo po japoński post-punk Polysics. Tylko wybór brytyjskiej alternatywy okazuje się jeszcze bardziej sztampowy niż zwykle. Ktoś pamięta Morning Runner?

Kto jest najlepszym graczem w grze?

Jest dwóch graczy, których łączy ocena 92. Jeden to Wayne Rooney, rzadkość w tym momencie dla gwiazdy z okładki. Drugim, podobnie jak w poprzednim roku, jest Gianluigi Buffon. Po kilku latach, gdy niższe ligi dostarczały najgorzej ocenianych zawodników, w tym przypadku było odwrotnie, gdyż Juventus Buffona grał w Serie B po degradacji w wyniku skandalu z ustawianiem meczów w Calciopoli.

Kto jest najgorszym zawodnikiem w grze?


17-letni prawy obrońca Boltonu i Irlandii Matthew Cassidy, oceniony na 27. To trochę za surowa ocena dla kogoś, kto był znakomity na poziomie młodzieżowym. Nie dotarł do Boltonu, ale wybrał mniej uczęszczaną drogę i przez cztery lata grał na Cyprze, zaczynając od roku w popularnym anime Enosis Neon Paralimni.

Jak wyglądają zawodnicy?

Zobacz FIFA 06 (i FIFA Football 2005, i…)

Jak się gra?

Jak lekko spowolniona wersja World Cup 2006, ale nieco bardziej dopracowana. Poczucie trzymania precyzyjnie dostrojonego instrumentu pozostaje, a istnieją różne sposoby zdobywania bramek, niż tylko rozdzielające obronę piłki. Gra jest wyraźnie nastawiona na wiele bramek – mój wczesny mecz zakończył się 5-4 – ale wydają się one płynąć wystarczająco naturalnie z tego, co się dzieje, aby nie czuć się zbytnio problemem. Szczególnie podobał mi się sposób, w jaki uwzględniono możliwość wystąpienia niezwykłych sytuacji. Wykonanie krzyża z krawędzi obszaru i mając go wkraść się do bramki na dalekim słupku był fluke, który czuł się jak rzeczywisty futbol, a nie luka w grze.

Jak to się ma do indeksu chciwości sepp-blatter-rain-of-banknotes.gif?

To całkiem sporo tej samej gry ponownie, a to była trzecia gra FIFA w tym roku.


Gdyby FIFA 07 była w tamtym czasie drużyną piłkarską, to kto by to był?

Z powrotem na szczycie, jakby to były lata 90. od nowa, i z nowo odnalezioną pewnością siebie: Manchester United.

Gra FIFA 07 spędziła w sumie dziesięć tygodni na szczycie brytyjskiej listy przebojów.

przetłumaczono z https://superchartisland.com/