Retro- Historia FIFA Street 2005 (wersja Gamecube).

FIFA Street jest grą, która wydaje się być w pewnym sensie aktualna, ponieważ EA przywróciło jej wersję w trybie “Volta” w FIFA 20. Pod wieloma względami FIFA Street jest idealną grą na konsolę taką jak GameCube, która nie jest wystarczająco mocna w porównaniu z Xboxem i PS2.

Nazwanie GameCube najmniej wydajną z trzech głównych konsol szóstej generacji może być niesprawiedliwe, ponieważ, podobnie jak w przypadku jej starszego rodzeństwa, N64, to format, którego używała, powodował większość problemów, w przeciwieństwie do wewnętrznego sprzętu samej maszyny. Podczas gdy N64 sparaliżowało dużą ilość swoich multiplatform (pomijając zdumiewająco imponujący port Resident Evil 2) poprzez umieszczenie gier na kartridżach zamiast na płytach CD, tak naprawdę nie było wcale złe jako element zestawu. Tymczasem w przypadku GameCube’a fakt, że konsola używała mini-dysków zamiast DVD oznaczał, że litania ograniczeń pamięci często powodowała, że multiplatformy były mocno przeskalowane.

FIFA Street nie jest grą, w której takie ograniczenia stanowią problem, ponieważ jej czterostronna, zręcznościowa rozgrywka oznacza, że duże ilości pamięci nie są wymagane. W związku z tym, jest to nie tylko niezwykle zabawna gra, ale także gra, którą każdy fan sportu z GameCube powinien mieć w swojej kolekcji. Gra jest nawet tak zabawne, że prawdopodobnie można uzyskać wiele kilometrów z niego, nawet jeśli gry sportowe nie są koniecznie do ulicy. Nawet jeśli nie grałem w grę na dwóch innych systemach, od patrząc na filmy wydaje się, że gładsza grafika są naprawdę wszystko, co oddzielają wersję GameCube gry od wersji można znaleźć na Xbox, a biorąc pod uwagę rozgrywkę jest rysunek tutaj, aby rozpocząć, nie jesteś szczególnie tracąc dużo od przechodzenia z wersji GameCube.

FIFA Street zachęca do zrobienia czegoś więcej niż tylko strzelanie goli, aby wygrać grę, z dużą ilością swojego sukcesu opiera się na tym, jak dobrze można wykonać podpis flicks i sztuczek do zasilania się licznik trick. Możesz zainicjować szybki trik, naciskając przycisk “Y” na kontrolerze GameCube, który nie tylko napełni twój licznik trików, ale także zacznie pokazywać wskazówki, które będziesz musiał nacisnąć na drążku C GameCube’a. Umieszczenie tych kombinacji w odpowiednim momencie sprawi, że twój zawodnik wykona dzikie ruchy, które sprawią, że przeciwnicy będą sapać, co ułatwi ci wbicie piłki do bramki zdezorientowanego bramkarza przeciwników.

Wypełnienie paska sztuczek pozwoli Ci w końcu na oddanie okrutnego strzału “game breaker”, nazwanego tak, ponieważ jeśli trafisz w cel, to szanse na uratowanie go są niewielkie. Pamiętaj jednak, by nie używać tego strzału na chybił trafił, ponieważ nie gwarantuje on zdobycia bramki, chyba że odpowiednio ją wycelujesz (chociaż przeciwnicy sterowani przez komputer często mają problemy z trafieniem do siatki). Często okazywało się, że przyklejenie długiego podania do głowy lub buta jednego z kolegów z drużyny przynosiło największe sukcesy w próbach łamania gry, ale tak długo, jak jesteś cierpliwy i nie spiesz się, powinieneś być w stanie sprawić, by twoja próba na bramkę się liczyła.

Ze względu na to, że masz tylko trzech zawodników z pola po swojej stronie, gra staje się bardziej o użyciu umiejętności i finezji, aby utrzymać piłkę z dala od swoich przeciwników na skróconym polu gry, a następnie znaleźć sposób, aby wcisnąć piłkę do “worka cebuli” (nazwany tak przez komentatora MC Harvey w grze). Każde boisko znajduje się w mieście, z terenami od brazylijskich faweli po stare, podłe ulice Londynu. W miłym akcentem jest fakt, że boisko znajduje się w zamkniętej przestrzeni, można wykorzystać na swoją korzyść, odbijając piłkę od ściany, aby obejść przeciwników, a nawet używając jej do pomocy przy wykonywaniu crossu.

Ponieważ gra toczy się na ulicy, nie ma fauli ani zasad offside, co oznacza, że możesz atakować przeciwników do woli. Jednak nadal jesteś karany za atak wślizgiem, ponieważ zajmuje to graczowi sporo czasu, aby stanąć na nogi, co oznacza, że nawet jeśli uda ci się powstrzymać jednego z graczy, jego kolega z drużyny może szybko przejąć piłkę i zastąpić go. W wielu przypadkach próba ataku może sprawić, że piłkarz zostanie po prostu obity jak śliwka, co zachęca do większej ostrożności w obronie, ponieważ dzikie ataki często prowadzą do tego, że przeciwnicy obdzierają cię ze skóry i idą dalej swoją drogą.

Głównym doświadczeniem dla pojedynczego gracza w FIFA Street jest znany jako “Rule the Street” i opiera się na założeniu, że wygrywasz mecze, aby zdobyć punkty i “rep”, dzięki czemu można podpisać lepszych graczy i wziąć udział w lokalnych turniejach. Wprowadzasz nowych zawodników do swojej drużyny poprzez pokonanie ich w meczu, w którym zgodzą się dołączyć do twoich szeregów. Budujesz swoją reputację i liczbę punktów poprzez udział w meczach “Kick About”, w których pierwsza drużyna, która strzeli 5 bramek, zostaje ogłoszona zwycięzcą. Dobrą rzeczą w meczach “Kick about” jest to, że wciąż możesz zdobywać punkty, nawet jeśli nie wygrasz samego meczu, co daje ci szansę na powrót i poprawienie statystyk stworzonego przez ciebie zawodnika, abyś mógł wrócić i rozegrać kolejny mecz.

 

Tryb Rule the Street jest niezwykle wciągający, nawet do tego stopnia, że grałem w niego do późnej nocy. Pokusa wygrania jeszcze jednego meczu, aby zdobyć punkty potrzebne do odblokowania takich zawodników jak Jay-Jay Okocha czy Michael Ballack, jest naprawdę bardzo silna i byłem nią pochłonięty. Dostałem wiele mil z FIFA Street w ogóle i przyszedł do naprawdę cieszyć się rozgrywki, jak również raz dostałem się do niego. Jest ona dostępna na wszystkich głównych konsolach szóstej generacji i jest grą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jeśli posiadasz jedną z nich.