Grając w tryb kariery, mamy do dyspozycji określony budżet transferowy na ściąganie piłkarzy do klubu. Jak dobrze dysponować pieniędzmi, żeby dobrze wzmocnić zespół? W co warto inwestować? Odpowiedzi poniżej!
Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki klub wybierzemy. Im lepszy klub, tym więcej pieniędzy będziemy mieli. Ale generalnie, jeśli chodzi o dyspozycję budżetu, mamy dostępne 4 kroki:
1. Najbardziej oczywisty punkt – wydawanie pieniędzy na piłkarzy. Ściągaj zawodników na pozycje, które masz najsłabsze, kolejny przykład osobisty: W Hull City nie miałem napastnika ani obrońcy, ale miałem dwóch świetnych bramkarzy, więc jednego z bramkarzy sprzedałem za kwotę, za którą spokojnie mogłem kupić niezłych piłkarzy na obie brakujące pozycje. Tak samo u każdego z Was – pamiętajcie jednak, żeby nie przepłacać – najlepiej, jeśli przyglądacie się danemu zawodnikowi, przypiszcie do niego skauta, żeby mieć pełny obraz jego umiejętności oraz wartości. Przy młodych zawodnikach najlepszym wyjściem jest wypożyczenie z opcją wykupu – sprawdzicie zawodnika przez jeden – dwa sezony, a potem zapłacicie za niego z góry ustaloną cenę.
2. Jest to bardzo ważny punkt – reguluj budżety transferowe z tymi na pensje. Często spotykałem się z sytuacją, w której nie mogłem ściągnąć zawodnika do klubu bo nie miałem pieniędzy na jego pensję. Dlatego co jakiś czas spójrz w Biurze na budżety, i, jeśli to potrzebne, przesuń suwak w lewą stronę.
3. Jeśli chcesz dokonywać transferów, nie opieraj się na swojej bazie danych z zawodnikami, którą masz w głowie. Roześlij skautów – możesz dać im specjalne wytyczne, kogo mają szukać – jaką pozycję, jakie szczególne cechy. Co miesiąc otrzymasz raport zwiadowczy ze sporą liczbą graczy, których możesz jeszcze dodatkowo obserwować, aby mieć o nich całkowitą wiedzę. Ale uwaga! Każdy skaut kosztuje pieniądze, a ci najlepsi są drożsi niż niejeden piłkarz! Ja osobiście jestem zdania, że nie trzeba zatrudniać tych najlepszych, ale jak kto woli. W mojej opinii – marnowanie kasy!
4. Korzystaj ze stron z potencjałem młodych piłkarzy. Po co? Dzięki temu ocenisz, ile warto wydawać na danego juniora/młodego zawodnika. Potencjał powyżej 80 to już jest dobry wynik. Takich piłkarzy należy traktować ze szczególną ostrożnością – jeśli dobrze się rozwiną, mogą ci się naprawdę nieźle, na przykład dziesięciokrotnie, zwrócić! Ja korzystam głównie z dwóch stron: Fifa Index oraz Sofifa. Możecie mieć je otwarte w drugiej karcie i spoglądać na danego piłkarza, jeśli chcecie go kupić.